1 min

انواع سرمایه گذاران بازار مسکن و راه‌های سرمایه گذاری در بازار مسکن

انواع سرمایه گذاران بازار مسکن و راه‌های سرمایه گذاری در بازار مسکن

سرمایه گذاران بازار مسکن از مخاطبان همیشگی اکو ساختمان هستند که در این مقاله اکو ساختمان تلاش دارد تا با معرفی موقعیت‌های بالقوه و بالفعل برای سرمایه گذاری و خدمت رسانی در قالب نرم افزار آنلاین این وی سایت دین خود را به این بازار و سرمایه گذارانش ادا کند. در ادامه با معرفی روش‌های مختلف سرمایه گذاری در بازار مسکن همراه ما باشید.

سرمایه گذاران یا خریداران بازار مسکن کدام‌اند؟

به طور کلی سرمایه گذاران بازار مسکن به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند که هر گروه از آنها دلایل و نیازهای خود را برای ورود به این بازار داشته و اهداف خاص خود را دنبال می‌کنند. این چهار گروه عبارت‌اند از سرمایه گذاران صرف، سوداگران مسکن، مصرفی رفاه گرا و مصرفی مقتصد هستند که در ادامه به طور مفصل به آنها پرداخته شده است.

سرمایه گذاران صرف

سرمایه گذاران صرف سرمایه گذارانی هستند که نه برای رفع نیاز به مسکن بلکه برای حفظ سرمایه خود، درامان ماندن از بالا رفتن قیمت‌ها در اثر تورم و دریافت عایدی از سرمایه خود اقدام به خرید مسکن می‌کنند و پس از خرید مسکن آن را در قالب رهن و اجاره دوباره وارد بازار کرده و باعث گردش مالی می‌شوند.

دولت‌ها این سرمایه گذاران را دوست دارند زیرا این نوع سرمایه گذاری در بازار مسکن، باعث رونق بازار، ثابت ماندن قیمت‌های اجاره با ورود مسکن خریداری شده به این بازار و با رونق شدید بازار این سرمایه گذاران اقدام به فروش ملک خود نکرده و باعث بالا رفتن بیشتر قیمت‌ها نمی‌شوند.

از طرفی این سرمایه گذاران، اقدام به خرید ملک هم نمی‌کنند. در واقع این سرمایه گذاران اعتقاد دارند که از داشتن یک ملک مسکونی نمی‌توان ضرر کرد و در زمان رکود بازار اقدام به خرید کرده و در زمان رونق هم ملک خود را نگه می‌دارند.

این سرمایه گذاران با داشتن ۶۰ تا ۷۰ درصد مبلغ وارد معامله می‌شوند و با گرفتن وام، با قرار داد ملک خریداری شده در بازار رهن اقدام به خرید می‌کنند و سال‌های ابتدایی ملک خود را در بازار رهن و در سال‌های بعد در بازار اجاره ارائه می‌کنند.

سوداگران مسکن

هدف این گروه از سرمایه گذاران بازار مسکن تنها کسب سود در بازه زمانی کوتاه است و هیچگاه ملک مسکونی که توانایی نقد شوندگی آن بیشتر از یک سال باشد خریداری نمی‌کنند و حداکثر تا یک سال یک معامله را باز نگه می‌دارند.

به طور کلی دولت‌ها و سیاست مداران از این سرمایه گذاران دل خوشی ندارند و این امر به دو دلیل است. از آنجایی که این افراد با قصد سوداگری وارد بازار می‌شوند، بیشتر نوسان ایجاد شده در بازار مسکن توسط آنان ایجاد می‌شود و حباب‌های قیمتی هم از جانب این گروه ساخته می‌شود.

از طرف دیگر هم چون این افراد ملک خریداری شده خود را در بازار رهن و اجاره ارائه نمی‌کنند چون قصد دارند در اولین فرصت ممکن ملک خریداری شده را به فروش برسانند و کل املاکی که این گروه خریداری کرده‌اند، به املاک راکت تبدیل می‌شود.

متأسفانه ابزارهایی آنلاینی مانند سایت‌های آگهی مسکن مانند دیوار، شیپور و … که فروشندگان و خریداران برای پیدا کردن مسکن مورد نظر و مشتری خود در این بسترها فعالیت دارند. عواملی شده است که حباب قیمت مسکن را بزرگ‌تر کرده و بازار رهن و اجاره را متلاطم کرده‌اند. لازم به یادآوری است سوداگران با استفاده از این ابزارها به اهداف خود می‌رسند و باید نظرات بر این سرویس‌ها بیشتر از پیش باشد و عدم درج قیمت راه حلی موقتی است.

مصرفی رفاه گرا

این گروه افرادی هستند که برای استفاده شخصی اقدام به خرید مسکن می‌کنند و به دوره های رونق و رکود بازار توجه نمی‌کنند و تنها زمانی که پول کافی و شرایط لازم برای خرید مسکن را دارند، اقدام می‌کنند. این گروه دیدگاه اقتصادی ندارند و مهم‌ترین نکته در خرید آنها زمانی است که امکان خرید مسکن را دارند و یا زمانی است که امکان دریافت تسهیلات مسکن را دارند.انواع سرمایه گذاران بازار مسکن و راه‌های سرمایه گذاری در بازار مسکن

مصرفی مقتصد

گروه مصرفی مقتصد همانند گروه مصرفی رفاه گرا به دنبال خرید مسکن برای نیاز شخصی و سکونت در آن اقدام به خرید مسکن می‌کند ولی نسبت به آنها، نگاهی اقتصادی‌تر دارند. سرمایه گذاران گروه مصرفی مقتصد در خرید عجله نمی‌کنند و اگر احساس کنند قیمت‌ها بالاتر از ارزش ذاتی ملک است ممکن است، ۳، ۶ تا یک سال صبر کنند تا قیمت‌ها به سطوح پایین‌تر بازگردد و سپس اقدام به خرید می‌کنند.

گروه مصرفی مقتصد در واقع امتیاز خرید مسکن را در نزد خود نگه می‌دارند که این امتیاز می‌تواند نقدینگی که دارند، وامی هست که سررسید آن رسیده است، باشد. این خریداران مسکن در زمان‌های رکود مسکن با داشتن دست بالاتر از نظر داشتن نقدینگی و با چانه زنی ملکی را با قیمت مناسب خریداری می‌کنند.

سرمایه گذاری در شرایط حال حاضر بازار مسکن ایران

از آنجایی که بیشترین سهم افزایش بی سابقه قیمت مسکن به هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازار مسکن و اعمال تحریم‌ها است و شرایط بازار مسکن سوداگرانه و قیمت‌ها حبابی پیش بینی می‌شود. توصیه می‌شود که از هر اقدام عجولانه برای خرید مسکن توسط سرمایه گذاران صرف و گروه مصرفی مقتصد، جلوگیری شود.

زیرا پیش بینی می‌شود که قیمت مسکن با رفع تحریم‌ها و داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال و تزریق نقدینگی در بورس ایران و رونق گرفتن این بازار، قیمت‌ها در بازار مسکن با کاهش روبرو شوند. این کاهش شیب تندی نخواهد داشت و سرمایه گذاران باید صبور باشند.

نقش اکو ساختمان در سرمایه گذاری بازار مسکن

سایت اکو ساختمان با ارائه خدماتی مانند مطالعات پیش امکان سنجی آنلاین در کمترین زمان می‌تواند، راهنمای جامعی از سرمایه گذاری در یک پروژه مسکونی، تجاری، اداری و … را به مخاطبان و مشتریان خود در قالب فایل پی دی اف ارائه دهد تا مسیری را برای داشتن سودی مطمئن به سرمایه گذاران بازار مسکن روشن کند.

 

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ