انواع قراردادهای ملکی را بشناسید.

انواع قراردادهای ملکی را بشناسید.

انواع قراردادهای ملکی را بشناسید.

در بازار املاک کشورمان، انواع قراردادهای ملکی به شرح زیر هستند:

 • قرارداد مشارکت در ساخت
 • قرارداد خرید ساختمان نیمه ساخت یا در حال احداث
 • قرارداد مبایعه نامه قطعی غیر منقول
 • قرارداد انصراف از حق استفاده پارکینگ
 • قرارداد سند فروش قطعی خانه و آپارتمان در رهن
 • قرارداد خرید و فروش زمین
 • قرارداد رهن ملک
 • قرارداد وام بانک مسکن
 • قرارداد وکالت انتقال سرقفلی
 • قرارداد وکالت واگذاری سرقفلی
 • قرارداد وکالتنامه فروش ملک
 • قرارداد وکالت برای فک رهن ملک
 • قرارداد وکالت برای رهن و اجاره ملک
 • قرارداد بیع قطعی زمین دارای دفترچه مالکیت
 • قرارداد بیع قطعی آپارتمان با سند تفکیکی
 • قرارداد جعاله بانک برای وام تعمیرات
 • قرارداد مبایعه نامه قطعی
 • قرارداد پیش فروش آپارتمان
 • قرارداد اجاره آپارتمان

 

قرارداد مشارکت مدنی چیست؟

یکی از انواع قراردادهای سرمایه گذاری، قرارداد مشارکت مدنی است. امروزه اغلب کسانی که می‌خواهند هرنوعی از مشارکت را آغاز کنند، با انواع قراردادهای مشارکتی روبرو خواهند بود.قرارداد مشارکت مدنی در یک تعریف ساده به قراردادی گفته می‌شود که به واسطه آن، اشخاص حقیقی یا حقوقی سرمایه دار، می‌توانند سرمایه خود را چه مادی و چه معنوی به صورت سهام از مشارکت و یا به صورت مشاع استفاده کنند.

این نوع قرارداد، عمدتاً در زمینه‌های مختلف تجاری، اقتصادی، خدماتی و … امکان پذیر است. توجه داشته باشید که مدت زمان قرارداد مشارکت محدود بوده و از قبل تعیین می‌شود.

شرایط فسخ قرارداد ملکی چگونه است؟

شاید بخواهید بدانید که برای فسخ قرارداد ملکی، چه شرایطی وجود دارد. ما در زیر موارد مهم را عنوان کرده‌ایم:

1-فردی که می‌خواهد قراردادش فسخ شود، باید از این کار رضایت کامل داشته باشد. یعنی اگر فسخ کننده متوجه شود که فرد تمایلی به فسخ قرارداد ندارد و از روی اکراه و یا اجبار دارد اقدام به فسخ می‌کند، حتی پس انجام فسخ قرارداد، فسخ اثر قانونی ندارد و معتبر نمی‌باشد.

2-باید فسخ قرارداد ملکی توسط شخصی صورت گیرد که به این کار آشنایی داشته باشد. یعنی از لحاظ سنی و عقلی به بلوغ رسیده و قابل اعتماد باشد.

3-باید در خصوص فسخ قرارداد خرید و فروش ملک این نکته مهم را بدانید که تحت هیچ شرایطی، امکان فسخ یک طرفه قرارداد ملکی وجود ندارد. فسخ یکطرفه فقط در شرایطی امکان پذیر است که در خود قولنامه هنگام تنظیم آن، حق فسخ به یک طرف سپرده شده باشد.

4-اگر در فسخ قرارداد ملکی، دلیل محکمه پسندی داشته باشید و ثابت کنید که از این کار پشیمان هستید، فسخ قابل قبول است، اما اگر دلیل موجهی نداشته باشید، فسخ قرارداد از سوی شما قابل پذیرش نیست.

5-یکی از قوانینی که در قولنامه‌ها معمولاً در نظر گرفته می‌شود، پرداخت ضرر و زیان مالی به طرف مقابل قرارداد، در صورت فسخ آن است.

انواع قرارداد ملکی | فسخ قرارداد ملکیانواع قراردادهای ملکی را بشناسید.

قرارداد صلح یا صلح نامه ملک چیست؟

قرارداد صلح همان طور که از نامش پیداست، برای سازش و توافق است. توجه داشته باشید که قرارداد صلح، فقط برای دعوا و مجادله به کار نمی‌رود و عقد صلح گاهی در معامله و یا تعیین قرارداد ملکی نیز، جاری می‌شود. برای تنظیم یک قرارداد صلح رسمی، باید به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کرده و برای تنظیم آن، تشریفات خاصی نیاز نیست. فقط کافیست آن را روی یک کاغذ بنویسید و حتماً هنگام تنظیم قرارداد صلح با یک وکیل با تجربه از جمله وکلای موسسه حقوقی آتیه آفرینان عدالت جو، مشورت نمایید.

با قرارداد فروش زمین آشنا شوید.

یکی از انواع قراردادها، قرارداد فروش زمین است که خریدار و مالک زمین، طرفین آن هستند. مالک زمین، در این قرارداد، در ازای دریافت وجهی که بر سر آن توافق شده، مالکیت خود را به شخصی که قصد خرید دارد، منتقل می‌کند. به محض امضای قرارداد فروش زمین، خریدار تبدیل به مالک زمین می‌شود و حق این را دارد که از زمین خریداری شده، هر استفاده‌ای که می‌خواهد، بکند. برخی نکات مهم در تنظیم قرارداد فروش زمین، به شرح زیر هستند:

 • نسخه اصلی سند مالکیت را به دقت بررسی کرده و با موارد مندرج در قرارداد مطابقتشان را چک کنید.
 • تمام امکانات زمین و تعهدات و جزییات، باید در قرارداد قید شود. مثلاً بررسی کنید که زمین مورد نظر دارای آب و برق و گاز هست یا خیر. چرا که برای ساخت و ساز زمین معامله شده، این موارد اهمیت دارند.
 • می‌توانید با یک وکیل قرارداد، در این مورد مشورت کنید تا دچار کلاهبرداری یا سوء استفاده نشوید. همچنین خوب است که مدارک مربوط به شهرداری، پروانه ساخت، مالیات و … را نیز بررسی کنید.
 • از طرفی سوابق فروشنده را بررسی کنید تا خدایی نکرده، ممنوع‌المعامله نباشد و بتوانید با او قرارداد ببندید.
 • حتماً قرارداد مذکور را در حضور دو شاهد امضا کنید تا بعدها در صورت بروز هر گونه مشکل، بتوانند به نفع شما شهادت بدهند.
 • و …

وکیل قراردادها می‌داند که چگونه می‌توانید به عنوان یک خریدار، قرارداد مناسبی را با شخص یا اشخاص دیگر، منعقد کنید. برخی از افراد، قرارداد وکالت را به وکیل خود واگذار می‌کنند تا از جانب آن‌ها کارها را پیش ببرد. توجه داشته باشید که اگر قرارداد به صورت اصولی و درست تنظیم شده باشد، مشکلی به وجود نخواهد آمد.

جالب است بدانید که قرارداد داوری نیز وجود دارد و شما با بستن این قرارداد، اجازه داوری را به فردی واگذار خواهید کرد. در بستن انواع قراردادها علی الخصوص قرارداد مالی، حتماً با یک وکیل جحرفه ای دادگستری که سابقه و آگاهی بالایی دارد، مشورت کنید.

منظوراز قرارداد تهاتر چیست؟

تهاتر به معنی تبادل برابر است. گاهی ممکن است مثلاً دو ملک به لحاظ ارزشی با هم برابر باشند و بخواهید آن‌ها را با یکدیگر مبادله کنید، برای این کار باید قرارداد تهاتر استفاده شود. از نظر قانون، منظور از تهاتر این است که دو شخص مدیون به یکدیگر از لحاظ حقوقی، می‌توانند تمام یا بخشی از بدهی خود را تسویه کنند. نیاز است تا طرفین قرارداد تهاتر، برای تنظیم آن، نسبت به یکدیگر هم بدهکار و هم طلبکار باشند تا با تنظیم قرارداد تهاتر بدهی‌های خود را تسویه نمایند. شرایط تنظیم قرارداد تهاتر به شرح زیر است:

 • برای تنظیم قرارداد تهاتر، باید طرفین قرارداد، دین و طلب در مقابل هم داشته باشند.
 • طلب طرفین قرارداد باید از یک جنس باشد، مثلاً هر دو باید از هم طلب وجه نقد داشته باشند.
 • باید طلب طرفین قرارداد، از نظر زمانی یکسان باشد.
 • باید طلب آن‌ها در یک مکان جغرافیایی باشد.
 • باید اموال مورد طلب هر یک از طرفین، آزاد باشد و در وثیقه و یا توقیف نباشد.

 

انواع قرارداد ملکی | قرارداد تهاتر

درباره قرارداد خانه بدانید.

قرارداد خانه که می‌توانید تنظیم آن را به وکیل قرارداد بسپارید، شامل خرید و فروش خانه، رهن و اجراه خانه، پیش فروش و … می‌شود. قرارداد خانه برای تنظیم نیاز به بندها و مفاد مخصوصی دارد و در صورتی که آگاهی نسبی به تنظیم قرارداد ملک از هر نوعی نداشته باشید، بهتر است کار را به افراد حرفه‌ای در این زمینه بسپارید تا دچار ضرر و زیان یا سودجویی نشوید. در ادامه یک نمونه قرارداد اجاره خانه را آورده‌ایم تا با شکل و شمایل اینگونه قراردادها بیشتر آشنا شوید.

قرارداد اجاره خانه

ماده 1) طرفین قرارداد:

الف) موجر

شخص حقیقی:

خانم/آقای: ………………… فرزند: …………. به شماره شناسنامه: …….. کد ملی: ……………………… صادره از: …….. ساکن: ……………………………………………….

شماره تلفن ثابت: ………………….. همراه: ……………………

شخص حقوقی:

شرکت/مؤسسه/کانون/انجمن: …………………………………………….. با مدیریت: ………………………………… به شماره ثبت: …………………………………… به آدرس: …………………………………………….. شماره تلفن: …………………………..

ب) مستأجر

شخص حقیقی:

خانم/آقای: ………………… فرزند: …………. به شماره شناسنامه: …….. کد ملی: …………………….. صادره از: ………… ساکن: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

شماره تلفن ثابت: ………………….. همراه: ……………………

شخص حقوقی:

شرکت/مؤسسه/کانون/انجمن: ……………………………………. با مدیریت: ………………………………… به شماره ثبت: ………………………… به آدرس: …………………………………. شماره تلفن: ………………………………….

که در متن قرارداد طرفین، به اختصار موجر/مستأجر نامیده می‌شوند.

ماده 2) موضوع قرارداد: اجاره تمامی شش‌دانگ یک دستگاه آپارتمان/یک باب ساختمان واقع در شهر: …………………….. خیابان: ……………….. کوچه: …………………….. شماره پلاک: ………….. در طبقه: …………. به مساحت: …………….. مترمربع به شماره پلاک ثبتی اصلی: ………………. ثبتی فرعی: …………………. منطقه ثبتی: ……………………

تجهیزات و منضمات آن به قرار زیر است:

1-2- وسایل گرمایش و سرمایش: شوفاژ: ……. کولر: ……. فن کوئل: …… تهویه مطبوع مرکزی: …… پکیج حرارتی و برودتی: ….. بخاری: ….. شومینه: ….. سایر: ………

2-2- برق: ….. آب: ….. گاز: ….. تلفن به شماره: ………………………

3-2- استخر: ….. جکوزی: ….. سونا: …..

4-2- لوستر: ….. وسایل چوبی غیر منصوب (مثل میز، صندلی و گنجه) با ذکر تعداد نوشته شود: ……

5-2- پارکینگ: ….. انباری: …..

6-2- سایر موارد: ………………..

ماده 3) مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن:

1-3- برای تمام مدت اجاره مبلغ: ……………………….. ریال وجه رایج کشور معادل: ……………………. تومان به قرار ماهانه مبلغ: …………………. ریال معادل: ……………… تومان مقرر گردید.

2-3- مستأجر متعهد گردیده مال‌الاجاره ماهانه مزبور را در اول هر ماه نقداً در قبال دریافت رسید به موجر تأدیه نماید و عدم پرداخت هر قسط از مال‌الاجاره بعضاً یا تماماً ظرف: ……….. روز از تاریخ سررسید موجب خیار فسخ از طرف موجر خواهد بود.

ماده 4) مدت قرارداد:

……………. سال/ماه شمسی/روز که آغاز آن از تاریخ ….. / …../ …..13 می‌باشد.

ماده 5) تعهدات طرفین قرارداد:

1-5- حفظ و نگهداری مورد اجاره و تجهیزات آن بر عهده مستأجر است و باید در انقضای مدت، مورد اجاره و تجهیزات آن را صحیح و سالم تحویل دهد.

2-5- تعمیرات جزئی مورد اجاره بر عهده مستأجر و تعمیرات کلی با موجر است.

3-5- مستأجر متعهد به پرداخت هزینه آب، برق، گاز و تلفن در تمام مدت مدت اجاره می‌باشد.

ماده 6) فسخ قرارداد:

1-6- تأخیر در پرداخت اجاره برای موجر حق فسخ اجاره را نسبت به باقیمانده مدت ایجاد می‌کند و در این حالت اقساط باقیمانده اجاره‌بها حال می‌شود و یکجا قابل مطالبه خواهد بود.

2-6- تخلف مستأجر از هر یک از شروط و ضوابط این اجاره نامه برای موجر حق فسخ و تخلیه را ایجاد خواهد کرد.

ماده 7) وثایق و تضامین:

1-7- یک برگ سفته به مبلغ: …………… ریال معادل: ……………… تومان ممضی به امضای مستأجر، بدون تاریخ در اختیار موجر قرار داده شد و بین طرفین مقرر گشت در صورت عدم تخلیه ملک یا در صورت عدم پرداخت هزینه‌های آب، برق، تلفن، گاز و شارژ از طرف مستأجر، موجر می‌تواند سفته مذکور را مورخ نموده و نسبت به وصول کل مبلغ یا قسمتی از آن – به تشخیص خود – اقدام کند.

2-7- یک فقره چک به تاریخ: …../ ….. / …..13 / بدون تاریخ به مبلغ: ………….. ریال معادل: ………….. تومان از حساب جاری شماره: ……………….. بانک: …………………. شعبه: ……………… از طرف مستأجر در اختیار موجر قرار داده شد. در صورتی که مستأجر هزینه‌های آب، برق، گاز، تلفن و شارژ را نپردازد موجر می‌تواند این وجوه را پرداخت و از محل چک مستأجر طلب خود را وصول کند. چک مورخ: ….. / ….. / …..13 در صورتی که تا تاریخ: ….. / ….. / ….. 13 مورد استفاده قرار نگرفته باشد، در تاریخ أخیر با چک دیگری با تاریخ روز تعویض خواهد شد (منظور این است که از تاریخ صدور و تنظیم چک بیش از شش ماه نگذرد چرا که این امر باعث انتفاء جنبه کیفری چک خواهد شد). در خصوص چک بدون تاریخ، موجر در مورخ کردن آن به میل خود مختار و مجاز است.

ماده 8) شرایط قرارداد:

1-8- اسقاط کافّه خیارات منجمله غبن (ولو به درجه أعلی) از طرفین به عمل آمد. (به این معنی است که تمام اختیارات فسخ معامله را از خود ساقط کرده‌ایم حتی اختیار فسخ به دلیل تفاوت آشکار بین قیمت واقعی مورد اجاره و مبلغ تعیین شده که به آن خیار غبن گفته می‌شود.)

2-8- مستأجر حق انتقال مورد اجاره را به غیر ندارد/دارد.

3-8- مبلغ: ……………………… ریال معادل: ……………………… تومان از طرف مستأجر به عنوان قرض‌الحسنه به موجر پرداخت و بین طرفین مقرر شد که زمان باز پرداخت آن مقارن با انقضای مدت اجاره باشد. در عین حال بین طرفین شرط شد که مستأجر حق مطالبه این مبلغ را نداشته باشد، مگر اینکه محل را تخلیه و کلید آن را برای تحویل به موجر آماده کرده باشد.

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ