Ma 5 3

ابزار و وسایل مورد نیاز برای ساخت و ساز

 ابزار و وسایل مورد نیاز برای ساخت و ساز

لیست ابزار و وسایل موردنیاز در ساختمان سازی نظیر سنگ تراشی، آجرکاری، گچ کاری، کارهای چوب و کارهای کف در این مقاله قابل بررسی است. وجود ابزار ساختمانی مناسب در هر پروژه برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب الزامی است. همراه با این وسایل کارگران ساختمانی هم باید از ابزار و وسایل ایمنی استفاده کنند، تا از حوادث غیرمنتظره جلوگیری کنند. در اینجا به معرفی برخی از ابزار و کارآیی آنها در صنعت ساخت و ساز می پردازیم.

بالستر

بالستر همانند اسکنه است، از بالستر برای برید آجر استفاده می شود. لبه ی آن که برای برش دادن بکار می رودپهن تر از عرض آجر است. این وسیله برای برش دقیق آجر کاربرد دارد.

 

میله T

اینها از جنس چوب و به شکل T هستند. از آنها برای اندازه گیری عمق حفره در طول مورد استفاده قرار می گیرند. حداقل ۳ مدل از میله T مورد نیاز است تا سطح حفره را اندازه گیری کند.

 

چکش مخصوص آجر

چکش آجر برای برش آجر کاربرد دارد و همچنین برای فشار دادن و قرار دادن آجر ها در یک ردیف نیز استفاده می شود، البته در صورتیکه نظم آنها بهم خورد.

 

دستگاه برش ناهمواری

از این ابزار برای برش ناهمواری های سطوح بتونی نظیر کف بتونی و فوندانسیون استفاده می شود، همچنین به آن اسکرید نیز می گویند.

 

زنجیر و میخ لوئیس

 ابزار و وسایل مورد نیاز برای ساخت و ساز

زنجیر و میخ لوئیس دو ابزار متفاوت هستند که برای بلند کردن سنگ های سنگین به وِیژه در مقوله ی سنگ تراشی بکار می روند.

 

اسکنه یا قلم درز

اسکنه عمدتا در کارهای چوبی مورد استفاده قرار می گیرد، پس این ابزار می تواند برای صاف کردن سطوح بتونی و سطوح سخت بکار رود.

 

اره گرد

اره دیسکی یا گرد برای برش تخته های چوبی، قاب ها و غیره استفاده می شود. این ابزار زمانی بکار می رود که به یک برش دقیق در زمان کم نیاز داریم و بدون شک از اره دستی ایمن تر است.

 

مخلوط کن بتون

این وسیله در واقع ماشینی است که برای ترکیب کردن موادی نظیر آب، دانه های ریز و درشت و سیمان جهت تهیه بتون و مخلوط کردن کامل آن بکار می رود.

 

دیلم

دیلم برای حفاری زمین ، زدودن ریشه های درختان و میخ ها کاربرد دارد.

 

میله های کاوش

میله های کاوش، میله های فولادی سخت هستند که در ناحیه پایین همانند میخ می باشند. از اینها برای حفاری سطوح سخت زمین استفاده می شود.

 

مته

مته یا دریل برای ایجاد سوراخ در دیوار، قطعات سنگی، در و قاب های پنجره استفاده می شود.

 

چهارچوب L

استفاده از آنها مشابه کاربرد سیم و میخ است، اما به جای میخ از فریم هایی که به شکل L هستند در انتهای ردیف آجرها استفاده می شود تا آجر را بطور درست نگه دارد و تراز بندی آن با دقت صورت گیرد.

 

شناور

شناورها از جنس چوب هستند و برای صاف کردن سطوح بتونی استفاده می شوند. در قسمت بالای این وسیله دستگیره ی آن و در قسمت پایینی یک سطح صاف چوبی قرار دارد.

 

دستکش

استفاده از دستکش جهت ممانعت از تماس مستقیم دست با سیمان، رنگ و سایر مواد ضروری است. همچنین برای جلوگیری از آسیب دیدگی در حین استفاده از ماشین آلات و ابزارها نیز پوشیدن آن لازم است.

 

اره دستی

اره دستی برای برش موادی از جنس چوب نظیر درها، پنجره ها و پانل ها استفاده می شود.

 

کاسه مخصوص

این ظرف از آهن ساخته شده که برای خاک های حفاری شده، سیمان یا بتون به محل کار مورد استفاده قرار می گیرد. این ظرف بیشتر در ساخت و ساز کاربرد دارد.

 

کج بیل

از این وسیله برای حفاری در خاک استفاده می شود، همانطور که در تصویر مشاهده می کنید ورقه فلزی با زاویه حاد به دسته ی چوبی متصل شده است.

 

جک پلین

جک پلین در کارهای چوبی برای صاف کردن سطوح درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نردبان

برای ساخت و ساز به نردبان نیز نیاز است، برای بررسی کار قطعات، انتقال مواد به طبقه های بالاتر و برای رنگ کردن دیوارها می توان از آن استفاده کرد.

 

سیم و میخ

سیم و میخ دارای رشته ای هستند که انتهای آن دو با میله فلزی جامد به نقاطی از میخ متصل می شود. از این وسیله برای هم تراز کردن آجرها در حین چیدن استفاده می شود.

 

گوشه دار میسون

مربع میسون برای رسیدن به زاویه مناسب و کامل در گوشه دیوار سنگ تراشی استفاده می شود. شکل آن شبیه L است و ابتدا باید آن را بدرستی قرار داد و سپس بررسی را براساس لایه های باقی مانده آجر انجام داد.

 

جعبه اندازه گیری

جعبه اندازه گیری برای اندازه گیری مقدار شن و ماسه مورد استفاده برای ساخت بتون است. ابعاد آن ثابت است بنابراین هربار نیازی به وزن کردن نیست. ابعد کلی یک جعبه اندازه گیری ۳۰۰ میلی متر در ۳۰۰ میلی متر در ۴۰۰ میلی متر است. ( طول * عرض * عمق )

حجم این جعبه بطور کلی یک فوت مکعب است که باعث می شود اندازه گیری نسبت بتون یا ملات با آن آسان باشد.

طراحی سایت ومیزبانی وب در کلاب هاست 

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ