دکونیوز 9

سبک روستیک چیست؟ تاریخچه و ویژگی‌ های سبک روستیک

سبک روستیک چیست؟ تاریخچه و ویژگی‌ های سبک روستیک

به احتمال زیاد شما هم واژه روستیک را برای توصیف دکور منازل شنیده‌اید. امروزه این واژه کاربرد بسیار گسترده‌ای در طراحی داخلی ساختمان پیدا کرده است. روستیک در زبان فارسی به معنای «روستایی» است. طراحی روستیک به طور کلی نوعی طراحی طبیعی، قدیمی و غیر رسمی به حساب می‌آید. سبک روستیک زیرشاخه‌ها و انواع مختلفی دارد و سبک‌هایی مانند توسکانی، ساحلی و کلبه‌ای را شامل می‌شود.

سبک روستیک در طراحی دکوراسیون منزل از طراحی روستایی الهام می‌گیرد. لوازم دکوراسیون روستیک از جنس چوب و فلز بوده و شبیه به شاخه‌های درختان طراحی شده‌اند. با ما همراه باشید تا با تاریخچه و ویژگی‌های سبک روستیک بیشتر آشنا شوید

تعرف سبک روستیک

طراحی داخلی روستیک دارای ماهیتی خشن و زیبایی طبیعی است. تمرکز این سبک بر ایجاد فضایی آرامش‌بخش است که در آن بیشتر از چوب، سنگ، برگ و سایر عناصر طبیعی استفاده می‌شود. گره‌های چوب و زنگ‌زدگی طبیعی فلز نمونه‌هایی از این عناصر طبیعی هستند.

تاریخچه سبک روستیکسبک روستیک چیست؟ تاریخچه و ویژگی‌ های سبک روستیک

پیشینه سبک روستیک به اواسط قرن هجدهم میلادی برمی‌گردد. در این دوران گرایش به طبیعت و عناصر طبیعی در بین مردم رواج پیدا کرد. کاربرد این سبک تا قرن بیستم نیز ادامه یافت و در کشورهایی مانند سوئیس، آلمان و اتریش به طرحی پرطرفدار در دکوراسیون منازل تبدیل شد. سبک روستیک در دوران ملکه ویکتوریا در بریتانیا علاقه‌مندان بسیاری داشت. در ایالات متحده نیز سبک مبلمان روستیک با عنوان «مبلمان آدیرونداک» طرفداران زیادی پیدا کرد. همچنین، استفاده از مبلمان روستیک چدنی در اواخر قرن نوزدهم با اقبال خوبی مواجه شد و این سبک برای صندلی‌های سفالی باغچه‌ نیز مورد استفاده قرار ‌گرفت.

ریشه طراحی داخلی روستیک به مهاجران آمریکا برمی‌گردد که در قرن نوزدهم تصمیم گرفتند خانه‌های خود را دور از شهرها بسازند. بسیاری از این افراد، به دلیل محدودیت فضا و سنگینی مبلمان، اثاثیه کمی را به خانه‌های جدید خود آورده بودند. این مهاجرین پس از مستقر شدن در منازل جدید خود تصمیم گرفتند با استفاده از مواد طبیعی که در محیط اطراف یافت می‌شد دکوراسیون آنها را بسازند. به همین دلیل طراحی روستیک نسبت به سبک‌های سنتی اروپایی یا سبک‌های استعماری مرسوم در ایالت‌های شمال شرقی آمریکا تفاوت‌های زیادی داشت و دارای جذابیت‌های خاص خود بود.

سبک روستیک سنتی

ترکیب عناصر دکوراسیون سنتی و روستیک حتی برای متبحرترین طراحان دکوراسیون کاری دشواری است، زیرا این دو سبک دارای تفاوت‌های واضحی هستند. در سبک طراحی سنتی از دکوراسیون متقارن، انتخاب المان‌های کم‌رنگ و چوب‌های تیره و پررنگ استفاده می‌شود؛ اما دکوراسیون روستیک تغییرات غیر منتظره‌ای را در چیدمان و طراحی ایجاد می‌کند. با این‌ وجود، ویژگی‌های این دو سبک قابل ترکیب هستند. می‌توانید بیل‌های چوبی عتیقه خود را به‌صورت متقارن در اتاقتان بگذارید، از تخته‌نردهای کرم‌رنگ روستیک استفاده کنید و جنس میز خود را به جای بلوط سنتی از چوب‌های پتینه کاری شده انتخاب کنید تا حال و هوایی روستایی و صمیمی به فضای خانه‌تان ببخشید.

سبک روستیک چیست؟ تاریخچه و ویژگی‌ های سبک روستیک 3

سبک روستیک مدرن

سبک روستیک مدرن جذابیت و صمیمیت روستایی را با امکانات مدرن تلفیق می‌کند. فضای روستایی مدرن، نقشه طبقه پلان باز و مبلمان مدرن از مؤلفه‌های مهم طراحی این سبک هستند. در این سبک، المان‌های طبیعی معماری ساختمان‌ها حفظ شده و در معرض دید قرار می‌گیرند. در سبک روستیک مدرن از رنگ‌های ساده و پنجره‌های بزرگ استفاده می‌شود که نمای فضای بیرونی ساختمان را در معرض دید ساکنین قرار می‌دهد.

همچنین بخوانید: هر آنچه باید درباره سبک دکوراسیون داخلی کانتمپروری (معاصر) بدانید

سبک روستیک مدرن طرفداران زیادی دارد و برای زندگی راحت امروزی ایده‌آل است. می‌توان فضای داخلی روستیک را با طراحی معاصر و امروزی ترکیب کرد؛ چراکه این دو سبک، به خوبی یکدیگر را تکمیل می‌کنند. سبک مدرن همان چیزی است که در حال حاضر در تمام فضاهای داخلی آن را می‌بینید. این سبک خنثی است و در ترکیب با سبک روستیک و بافت‌های طبیعی، طراحی جذابی را می‌آفریند. تلاش کنید به جای اینکه بیشتر به تفاوت‌های این دو سبک توجه کنید، از شباهت‌های بین آنها استقبال کنید.

سبک روستیک چیست؟ تاریخچه و ویژگی‌ های سبک روستیک 4

تلفیق سبک روستیک و مدرن

برای تلفیق سبک مدرن و سنتی می‌توانید در دکوراسیون مدرن از وسایل آنتیک استفاده کنید. اشیاء قدیمی مانند سطل‌های چوبی، پمپ‌های آب، صندوقچه‌های خالی، بطری‌های شیشه‌ای پیچ‌خورده و کتاب‌های عتیقه را می‌توان به عنوان سینک، گلدان، قفسه، لامپ و … استفاده کرد. مهم‌ترین ویژگی خانه‌هایی که سبک روستیک و مدرن را تلفیق می‌کنند استفاده از المان‌های سنگی و چوبی در دکوراسیون داخلی است.

اگر خانه‌تان قدیمی است، حفظ ویژگی‌ها و جزئیات معماری اصلی بنا اهمیت زیادی دارد؛ زیرا می‌توانید طراحی دیوارهای سنگی قدیمی را با سبک مدرن تلفیق کنید. اگر هم به فکر ساختن ساختمانی جدید هستید می‌توانید از تیرهای چوبی بنا به‌صورت المان‌های طراحی دکوراسیون استفاده کنید، چوب‌های بازیافتی و شومینه‌های سنگی هم کاربردهای بسیاری در طراحی روستیک دارند. در سبک روستیک مدرن حتماً به فکر دیوار پنجم هر اتاق یعنی سقف آن هم باشید. امروزه خانه‌های با سبک معماری سوئیسی و سقف‌های چوبی شبیه کلیسا یا تیرهای بزرگ چوبی که فضای روستایی را تداعی می‌کند، پرطرفدار هستند.

طراحی سایت ومیزبانی وب در کلاب هاست

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ