صفر تا صد طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

صفر تا صد طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی

یکی از اصول بسیار مهم در معماری داخلی و خانه‌های امروزی پرداختن به مسئله دکوراسیون داخلی است، به طوری که حتی در آپارتمان‌های کوچک نیز سعی می‌شود به این مقوله پرداخته شود، بنابراین دانستن اصول چیدمان دکوراسیون و طراحی آن به قدری اهمیت دارد که به صورت تخصصی دنبال شده و از منظر شغلی طراح و دکوراتور داخلی یک ردیف شغلی مهم محسوب می‌شود، برای این که با مقوله دکوراسیون داخلی و اصول مربوط به آن بیشتر آشنا شوید در این مقاله به تفصیل در مورد این مسئله و نکات مربوط به آن با شما خواهیم بود.

طراحی دکوراسیون داخلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

اگر بخواهیم به شکل دقیق به معنای طراحی دکوراسیون داخلی بپردازیم باید گفت طبق تعریفی که در آکسفورد برای این عبارت آمده است به معنای ” هماهنگ‌سازی از پیش طراحی شده برای زیباتر دیده شدن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء موجود در یک اتاق یا ساختمان به شکل هنرمندانه ” است.

اگر دکوراسیون داخلی به عنوان یک هنر نگاه کنیم همانند سایر هنرها دارای اصول، استاندارد و ریزه‌کاری‌هایی است که باید به شکل تخصصی به آنها پرداخته و آنها را به مرحله اجرا درآورد. ضمن این که در این هنر نیز همه چیز متناسب با مد و دوره‌های زمانی و البته ترندهای روز دستخوش تغییر خواهد بود و بنابراین سلیقه شخصی مهمترین عامل ایجاد آن است

در حقیقت در طراحی  و اجرای چیدمان داخلی به این مسئله پرداخته می‌شود که با استفاده از نورپردازی، مبلمان و سایر المان‌های دکوری از یک پلان ساده، یک مجموعه چشم‌انداز زیبا و کاربردی خلق کرد، در واقع باید گفت دکوراسیون داخلی تلفیقی از دو رشته معماری داخلی و طراحی داخلی است که هم به ساختمان و اجزای تشکیل دهنده آن ارتباط دارد و هم در آن همانند طراحی داخلی تمرکز بر فضای داخلی ساختمان خواهد بود.

انواع دکوراسیون داخلی

اگر بخواهیم چیدمان داخلی و استفاده از فضا برای زیباسازی چشم‌انداز را به انواع گوناگون تقسیم کنیم می‌توان گفت بر اساس دوره‌های زمانی دکوراسیون را به انواع سنتی، کلاسیک، مدرن و لاکچری تقسیم می کنند که هر کدام از این  سبک‌ها دارای زیرشاخه‌ها و استانداردهای مربوط به خود به‌ویژه در بخش انتخاب مبلمان و اکسسوری‌های به کاربرده شده در هر کدام از سبک‌ها دارند. در واقع در این طبقه‌بندی به مقوله‌های بسیار مهمی چون نقشه داخلی، نور محیط، تفکیک پلان‌ها، پوشش دیوار و کف و البته مبلمان و اثاثیه به شکل جداگانه و متناسب با سبک طراحی پرداخته می‌شود.

نگاهی به دکوراسیون سنتی

این سبک از دکوراسیون داخلی زمانی ایجاد می‌شود که برای طراحی دکوراسیون و استفاده از المان‌های دکوری با توجه به طراحی و چیدمان در دوره‌های گذشته انتخاب صورت گیرد. این انتخاب‌ها معمولا بر اساس فرهنگ و سنت هر منطقه متفاوت است و به منظور زنده نگه داشتن فرهنگ و اصالت گذشتگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دکوراسیون به سبک مصری یکی از مشهورترین مدل‌های سبک دکوراسیون سنتی است.

از آنجایی که سبک دکوراسیون سنتی به فرهنگ غنی منطقه‌ای و نژادی باز می‌گردد، تنوع طرح و رنگ در این سبک بسیار بالا بوده و می‌توان انتخاب‌های متمایز و منحصر به فردی داشت که متناسب با سلیقه و فرهنگ افراد خانواده باشد.

معمولا المان‌های دکوری در این سبک از طراحی  و دکوراسیون داخلی دست‌ساز هستند، به طور مثال استفاده از فرش‌های دست بافت، تابلوهای منبت کاری شده یا نقاشی‌های اصیل، مبلمان‌های ساده و ساخته شده از متریال طبیعی، مجسمه‌ها و اقلام دکوری سنتی شامل چراغ‌های گردسوز، گلاب پاش‌های چینی، لاله‌های نفیس، آینه و شمعدان‌های نقره  با طرح قدیمی، ظروف مسی و گلی و سفالی، استفاده از پارچه‌های نفیس سنتی مثل ترمه و حریر  و …. از جمله مواردی است که در این سبک دکوراسیون به آنها پرداخته می‌شود. مهمترین نکته در دکوراسیون سبک سنتی ساده‌گرایی و دوری از تجملات و زرق و برق است.

نگاهی به دکوراسیون کلاسیک

سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی تلفیقی از سبک سنتی و امروزی است و در کنار سبک سنتی اصیل‌ترین سبک‌های چیدمان داخلی را تشکیل می دهند. البته باید گفت که امروزه سبک کلاسیک هم رگه‌هایی از مدرنیته را در خود جای می‌دهد و به روز شده است.

در این سبک از چیدمان داخلی سعی شده است که اصالت و فرهنگ را به آسایش و رفاه امروزی گره زد، در سبک چیدمان کلاسیک رنگ‌ها حرف اول را می زنند، معمولا تمام المان‌های این سبک از چیدمان در طیف رنگی کرمی, خاکستری, طلایی, نقره‌ای, زیتونی, قرمز مایل به قهوه‌ای و مرواریدی هستند، از رنگ‌های تند و تیز در آن استفاده نمی‌شود.

طراحی سایت ومیزبانی وب درکلاب هاست

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ