مهاجرت تحصیلی چیست؟

مهاجرت تحصیلی چیست؟

مهاجرت تحصیلی چیست؟

اگر می خواهید بدانید که مهاجرت تحصیلی چیست؟ بهترین مقاصد برای ادامه تحصیل کدامند، هزینه‌های زندگی و تحصیل در هر کشور به چه صورت است، چگونه می توان برای اخذ ویزای تحصیلی و همین طور ویزای همراه دانشجویی اقدام کرد و شرایط و مراحل مهاجرت تحصیلی و همچنین اخذ بورسیه تحصیلی چگونه است ، پیشنهاد می دهیم به مطالعه این مطلب بپردازید. به این ترتیب اطلاعات کاملی درباره نحوه مهاجرت تحصیلی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

از جمله این که از  بهترین زمان مهاجرت تحصیلی آگاه خواهید شد. به اضافه این که شرایط عمومی مهاجرت معرف حضورتان قرار می گیرد. مهاجرت تحصیلی به انگلیسی  Educational immigration  نامیده می شود؛ و در ادامه قصد داریم شما را با مزیت ها و معایب مهاجرت تحصیلی آشنا کنیم.

مزیت های مهاجرت تحصیلی

اگر بنا باشد مزایای مهاجرت جهت تحصیل را در 3 مورد کلی خلاصه کنیم به موارد زیر می‌رسیم:

 • آموزش عالی
 • موقعیت شغلی
 • افزایش کیفیت زندگی

آموزش عالی

به جرئت می توان گفت که خواسته اصلی متقاضیان مهاجرت به منظور تحصیل، بهره‌مندی از آموزش عالی است. این تمایل به ویژه در جوانان دیده می‌شود که سودای تحصیلات در کشورهای پیشرفته و معتبر دنیا را در سر دارند. مهم‌تر از همه این که مهاجرت به کشورهایی همچون استرالیا و کانادا و همچنین کشورهای اروپایی فرصتی طلایی در اختیارتان قرار می‌دهد؛ فرصتی برای اخذ اقامت دائم این کشورها. افزون بر این‌ها به پشتوانه مهاجرت برای ادامه تحصیل از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد: اخذ مدرک تحصیلی بین‌المللی و معتبر، تقویت مهارت زبانی، زندگی در کشوری پیشرفته با سطح رفاهی بالا، آشنایی با اقلیم و فرهنگ‌های گوناگون و دیگر موارد که در ادامه این مقاله به آن‌ها اشاره خواهد شد.مهاجرت تحصیلی چیست؟

موقعیت شغلی

از جمله مزایای مهاجرت از طریق تحصیل می‌توان به اشتغال در مشاغلی ایده‌آل اشاره کرد. با توجه به کاهش رشد بیماری کرونا در سال اخیر و شروع به کار دوباره‌ی سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف دنیا، فرصت‌های شعلی متعددی برای بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خارجی ایجاد شده است. علاوه بر این شما در حین تحصیل نیز اجازه کار پاره‌وقت را خواهید داشت. این تجربه می‌تواند شما را با فرهنگ کاری و سطوح مختلف اجتماعی کشوری که قصد ادامه‌ی زندگی در آن را دارید کمک کند‌.

افزایش کیفیت زندگی

مهاجرت به کشورهای پیشرفته و مدرن دنیا فرصتی ناب در اختیارتان قرار می‌دهد. به طوری که می‌توانید سطح کیفی زندگی خود را ارتقاء داده و در دنیایی مرفه و مدرن زندگی کنید. اگر قصد مطالعه و کسب اطلاعات راجع به کشوری خاص را دارید می‌توانید از لیست پایین آن را انتخاب کنید و به صفحه‌ی کشور مورد نظرتان بروید.

معایب مهاجرت تحصیلی

مهم‌ترین معایب مهاجرت از طریق تحصیل شامل موارد زیر است:

 • حس غربت و دوری از خانواده و دوستان
 • پرداخت شهریه و مخارج تحصیلی و هزینه‌های بالای زندگی

البته که برای رفع و رجوع معایب مهاجرت تحصیلی به خصوص بخش مالی آن می توانید از یک حامی و پشتیبان مالی کمک بگیرید. به اضافه این که با شرایطی امکان اخذ بورسیه تحصیلی و به تبع آن تحصیل رایگان را خواهید داشت. از جمله این شرایط می‌توان به داشتن رزومه تحصیلی قوی اشاره کرد. به این ترتیب به طور قابل توجهی از هزینه مهاجرت کاسته خواهد شد. حتی ممکن است این مخارج به صفر نیز برسد.

شرایط لازم برای مهاجرت

به منظور شروع فرآیند مهاجرت لازم است یک سری مقدمات را فراهم نمایید. توجه داشته باشید پروسه‌های مهاجرتی حساسیت فراوانی دارند؛ چرا که هزینه‌بر بوده و همچنین مسئله زمان با‌ارزش فرد متقاضی نیز مطرح است. به همین دلیل تصمیم داریم تا اقدامات لازم برای مهاجرت را با شما در میان بگذاریم. از جمله این اقدامات به شرح زیر است:
در وهله اول باید یک سوال مهم از خود بپرسید: چرا مهاجرت؟! بعد نوبت به جمع آوری اطلاعات مهاجرت تحصیلی می رسد. یعنی لازم است به طور دقیق از شرایط و مراحل مهاجرت تحصیلی آگاهی یابید. به همین منظور نیاز است که از شیوه مهاجرت تحصیلی مطلع شوید؛ یعنی پیش از هر کاری به انتخاب رشته دانشگاهی و همین طور کشور مقصد بپردازید. برای مشاوره درباره‌ی انتخاب دانشگاه مناسب شرایطتان می‌توانید از سرویس جستجوی دانشگاه اپلای‌بادی استفاده کنید.
به این ترتیب مجالی برای برگزیدن بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی خواهید یافت. سپس نوبت به محاسبات مالی می‌رسد؛ یعنی باید شرایط اقتصادی کشور مورد نظرتان را بسنجید و از تناسب هزینه‌ی تحصیل و دیگر هزینه‌های مهاجرت با بودجه مالی خود مطمئن شوید. در گام بعدی باید شرایط پذیرش دانشگاه منتخبتان را استعلام نمایید. از جمله این که از تطابق سن، مدرک تحصیلی و دیگر شرایط شخصی خود با مقطع مورد نظر اطمینان حاصل نمایید. در نهایت یک برآورد همه جانبه انجام دهید و اگر شرایط را مساعد یافتید آنگاه برای مهاجرت اقدام کنید.

مدارک لازم مهاجرت تحصیلی

ارائه مدارک بخشی مهم از پروسه اخذ ویزای تحصیلی محسوب می‌شود. در مورد مدارک مورد نیاز برای مهاجرت جهت تحصیلی باید به یک نکته توجه داشته باشید؛ این مدارک بسته به کشور مقصد، دانشگاه پذیرنده و همین‌طور رشته انتخابی متفاوت خواهند بود. از طرفی بخشی از این مدارک برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی مورد نیاز بوده و بخش دیگر آن باید برای اخذ پذیرش تحصیلی ارائه شود.

روی هم رفته مدارک مورد نیاز برای مهاجرت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به شرح زیر است:

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاهی

 • اصل مدارک شناسایی (پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی)
 • اصل مدارک تحصیلی به اضافه ریز نمرات ( در مقاطع دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و…)
 • اصل مدرک زبان آیلتس، تافل، پی تی ای (در صورت دارا بودن)
 • گواهی نامه معتبر دوره های آکادمیک گذرانده شده
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه

 

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ