rsz غذاهای محلی ایران اتاقک 6

لذیذترین غذاهای محلی ایران | شکم گردی در شهرهای ایران

لذیذترین غذاهای محلی ایران | شکم گردی در شهرهای ایران

بدون شک یکی از لذت‌های زندگی غذا خوردن است، لذتی که در بیشتر مواقع می‌توان به با هزینه و دردسر کم به آن دست پیدا کرد. ما ایرانی‌ها هم در کشوری زندگی می‌کنیم که تنوع قومی و فرهنگی آن باعث شده که بتوانیم از این لذت زندگی بیشترین استفاده را ببریم. مثلاً همین قورمه‌سبزی را هر کس در خانواده که هیچ، در هر گوشه ایران به شکل خاص خودش درست می‌کند. به‌جز این هر شهری هم فهرستی از غذاهای محلی خودش را دارد که اگر آن‌ها را بشناسیم می‌توانیم برنامه غذایی یک سال را بچینیم و هر روز یک غذای متفاوت بخوریم.

به هر گوشه از ایران که سفر کنید اقوامی را می‌بینید که با توجه به طبیعت و فرهنگشان غذاهای سنتی لذیذی دارند. بین هزاران غذای محلی و سنتی چندین غذا به دلیل طعم خیلی خوبی که دارند از غذاهای دیگر معروف‌تر‌ند و تعداد طرفدارانشان هم بیشتر است. حتی آوازه بعضی از این غذاهای ایرانی در کشورهای خارجی هم پیچیده است.

دیزی، کباب کوبیده، آش دوغ و میرزاقاسمی ازجمله غذاهایی هستند که در سفره بیشتر ایرانی‌ها دیده می‌شود و توریست‌های زیادی هم در سفر به ایران این غذاهای سنتی و اصیل را امتحان می‌کنند؛ اما حالا وقت این است که رژیم غذایی را کنار بگذارید؛ چون وقت شکم‌گردی رسیده و قرار است در مورد غذاهای محلی شهرهای مختلف ایران بخوانید.

غذاهای محلی خوزستان

از دست‌پخت خوزستانی‌ها هر چه بگوییم کم گفته‌ایم. در خطه جنوبی کشورمان شغل اکثر مردم ماهیگیری است و به همین خاطر غذاهای زیادی بر پایه ماهی‌های مختلف پخته می‌شود. گوشت ماهی با ادویه‌های خوش عطر جنوبی و البته مقداری جادو که از دستان هنرمند آشپزهای خوزستانی می‌چکد، ترکیب می‌شود تا غذاهای محلی خوشمزه جنوبی را خلق کند. اگر به استان خوزستان سفر کردید، از غذاهای آن‌ها نوش جان کنید و لذت ببرید.

قلیه ماهیلذیذترین غذاهای محلی ایران

 

قلیه ماهی یکی از غذاهای معروف استان بوشهر هستش که همه آن را به عنوان یکی از لذیذترین خورشت های جنوب کشورمان می‌شناسند. این خورشت را با ماهی‌های جنوبی، سبزی معطر و تمبر هندی می‌پزند. در اصل قلیه ماهی باید ترکیبی از دو طعم ترشی و تندی را همزمان داشته باشد. اما هر خانواده‌ای بر اساس ذائقه خودش، این غذا را با ترشی و تندی دلخواهش می‌پزد.

سمبوسه

سمبوسه را اصطلاحاً یک غذای وارداتی صدا می‌کنند. حالا چرا؟ چون این غذا در اصل یک غذای هندی است؛ اما چون اولین بار در شهرهای جنوبی ایران درست شده است،  آن را به‌عنوان یک غذای جنوبی می‌شناسیم. معروف‌ترین سمبوسه هم همان نوعی است که با نان لواش درست می‌شود و معمولاً با سس گوجه خورده می‌شود.

برای تهیه سمبوسه ترکیبی از گوشت چرخ‌کرده، سبزیجات مختلف، رب و ادویه‌های خوش عطر را داخل نان لواش به حالت مربعی می‌پیچند و بعد در روغن داغ سرخ می‌کنند تا  سمبوسه آماده شود.

راستی در زمان اقامت در اهواز  و سکونت در یکی از ویلاهای اهواز حتماً این غذای لذیذ را تجربه کنید، وگرنه پشیمان می‌شوید

فلافل

درست است که فلافل به عنوان یک غذای محلی خوزستانی معرفی می‌شود اما محبوبیت و قیمت مناسب آن باعث شده که در تمام شهرهای ایران مغازه‌های فلافل فروشی زیادی وجود داشته باشد.

مواد لازم برای تهیه فلافل نخود پخته، ادویه و تخم‌مرغ همراه با مقداری فوت کوزه‌گری است. اگر به اهواز سفر کردید و خواستید فلافل اهوازی بخورید، شب‌ها به خیابان لشکرآباد سر بزنید تا طعم اصیل فلافل را بچشید همچنین شما می‌توانید در زمان اقامت در آبادان، این غذای لذیذ را تجربه کنید.

غذاهای محلی گیلان

گیلان یکی از خوش آب و هواترین استان‌های ایران است که به خاطر آب‌وهوا و مردم خونگرمش هر کسی را به سمت خودش می‌کشاند. از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این شهر که بگذریم، دست‌پخت اهالی گیلان و غذاهای خوشمزه‌ای که می‌پزند را می‌توانیم به عنوان یک جاذبه گردشگری در کشورمان معرفی کنیم.

سبزی‌های محلی که در غذاهای گیلانی استفاده می‌شوند آن‌قدر خوش عطروطعم هستند که همه شیفته آن‌ها می‌شوند و حتی آن‌ها را به‌عنوان سوغاتی به شهرشان می‌برند. گیلانی‌ها غذاهای متنوعی برای پذیرایی از مهمانانشان می‌پزند که ما تعدادی از آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

باقالاقاتق

شرط می‌بندم از هر کسی در مورد غذاهای رشتی سؤال کنید، باقلاقاتق را به شما معرفی می‌کند، حتی اگر خودش این غذا را امتحان نکرده باشد. از اسم باقلاقاتق می‌توان حدس زد که عضو اصلی آن نوعی باقالی است. بازیگر بعدی سیر است که یکی از اعضای همیشگی غذاهای گیلانی است و در باقلاقاتق هم خودنمایی می‌کند. تخم‌مرغ و شوید هم مکمل‌های این ترکیبات خوشمزه هستند. این غذای محلی ایران را می‌توانید هم به عنوان پیش‌غذا و هم با برنج به عنوان غذای اصلی نوش جان کنید.

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ