download 2

مهاجرت به خارج از کشور با ثبت اختراع

مهاجرت به خارج از کشور با ثبت اختراع

با ثبت اختراع بین‌المللی ، امکان مهاجرت به چند کشور پیشرفته فراهم می‌شود. شما مخترعین عزیز ایرانی می‌توانید با ثبت بین‌المللی اختراع خود، از مزایای فوق‌العاده آن از جمله مهاجرت به همراه خانواده بهره‌مند شوید.

منظور از «اختراع» چیست؟

اختراع (Invention) طرح‌ریزی مربوط به تهیه و ساخت یک وسیله یا کالای جدید است که در صنعت، کشاورزی، بازرگانی و غیره کاربرد داشته باشد. بر اساس قانون، اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور، معلوم و آشکار نباشد.
به طور کلی اختراع باید دارای سه امتیاز باشد:
• گام ابتکاری داشته باشد.
• بدون هیچگونه مشابهی در دنیا باشد. (سرقت یا مهندسی معکوس نباشد)
• قابلیت صنعتی‌سازی داشته باشد.

ایگاه ایران در این عرصه

تا قبل از سال ۱۳۸۷ اختراعات در ایران از اعتبار چندانی بهره‌مند نبود. راه‌اندازی سامانه آنلاین ثبت اظهارنامه اختراع و تحولات اخیر در اداره ثبت اختراع، پیشرفتی مهم در این زمینه بود.

اما علاوه بر این، ایران نیازمند اعتبار بین‌المللی برای پشتیبانی از سندهای اختراعات ایرانی بود. در سال ۱۳۹۴ ایران رسماً عضو معاهده حمایت از اختراعات پاریس (PCT) شد و اعتبار سند اختراع در ایران با تمامی اسناد اختراع در دنیا برابر شد. این معاهده به مخترعان ایرانی امکانات متعددی برای بهره‌برداری از حقوق خود فراهم می‌کند، امری که متأسفانه بسیاری از مخترعین کشور از آن بی‌اطلاع هستند.

ثبت اختراع بین‌المللی (PCT)

نظام‏‌های مالکیت فکری و به ویژه نظام ثبت اختراع بین‌المللی (پتنت بین‌المللی) و از جمله PCT برای ثبت رسمی این دستاورد‌ها و احراز مالکیت افراد بر نوآوری‏‌ها و ابتکارات‌شان در کشورهای مختلف ایجاد شده است. پیمان همکاری ثبت اختراع یا «PCT»، یک معاهده چندجانبه است که در سال ۱۹۷۰ میلادی در آمریکا به تصویب رسید و در حال حاضر ۱۵۳ عضو دارد. ایران در سال ۱۳۹۲ به این معاهده ملحق شد.

افق نیکان تنها کارگزاری رسمی ثبت اختراع با مجوز از وزرات علوم و شرکت پشتیبان پارک‌های علم و فناوری، و تنها مرکز ثبت بدون واسطه US patent و PCT در ایران است.مهاجرت به خارج از کشور با ثبت اختراع

تعریف اختراع

در مقوله‌ی قانون ثبت اختراع، اصطلاح «اختراع» به‌طور کلی به معنی راه‌حل جدید و نوآورانه برای یک مشکل فنی است. این راه‌حل ممکن است به ایجاد دستگاه، محصول، روش، یا فرآیند کاملا جدید مربوط باشد، یا ممکن است فقط بهبود جزئی در روند تولید یک محصول یا یک فرایند شناخته شده باشد. صرفاً پیدا کردن چیزی که در طبیعت موجود است بطور کلی اختراع محسوب نمی‌شود، بلکه ابتکار انسانی، خلاقیت و گام اختراعی باید در آن به‌کار رفته باشد.ضمن این که اکثر اختراعات کنونی نتیجه تلاش‌های قابل‌ملاحظه و سرمایه‌گذاری بلند‌مدت در تحقیق و توسعه هستند، بسیاری از پیشرفت‌های فنی ساده و ارزان که ارزش تجاری زیادی دارند، درآمد و سودهای سرشار نصیب مخترعین آنها یا شرکت‌ها می‌کند.

قدرت نوآوری

درک تفاوت بین «ابداع» و «نوآوری» اهمیت دارد. «ابداع» به زبان ساده یعنی راه‌حل فنی برای یک مشکل فنی. ابداع ممکن است ایده‌ای نوآورانه یا به شکل مدل کاری یا الگو باشد. «نوآوری» یعنی تبدیل یک ابداع به محصول یا فرآیند که قابلیت عرضه به بازار را داشته باشد. برخی از دلایل اصلی که شرکت‌ها تلاش برای نوآوری دارند عبارتند از:

  • بهبود فرآیندهای تولید به‌منظور صرفه‌جوئی در هزینه‌ها و بهبود بهره‌وری
  • معرفی محصولات جدید که نیاز مشتریان را مرتفع می‌کند
  • پیشی گرفتن در رقابت تجاری و یا گسترش سهم بازار
  • تضمین این که فناوری برای رفع نیازهای واقعی و نوظهور کسب‌و‌کار و مشتریان آن بهبود یابد
  • پیشگیری از وابستگی یک فناوری به فناوری‌های شرکت‌های دیگر

در اقتصاد امروز، مدیریت نوآوری در یک شرکت مستلزم دانش مطلوب از سیستم اختراع به منظور تضمین این است که شرکت حداکثر سود را از ظرفیت نوآورانه و خلاق خود کسب کند، با سایر مالکین اختراع مشارکت سودآور داشته باشد، و از استفاده غیرمجاز فناوری متعلق به سایرین اجتناب کند. برخلاف گذشته، امروزه بسیاری از نوآوری‌ها پیچیده‌اند و بر اساس تعدادی از اختراعات ثبت‌شده هستند که ممکن است به مالکین مختلف تعلق داشته باشند.

برای حمایت از محصولات شما چه ابزارهای قانونی دیگری وجود دارد؟

اگرچه این بخش بر تعریف اختراع متمرکز است اما با این‌حال، حقوق مالکیت معنوی دیگری هم بسته به محصول مورد نظر وجود دارند که برای حمایت ویژگی‌های مختلف یک محصول نوآورانه مناسب هستند. این حقوق شامل موارد زیر هستند:

مدل‌های مصرفی (اختراع‌های کوتاه‌مدت، اختراعات کوچک یا اختراع‌های نوآورانه)

در بسیاری از کشورها، برخی شکل‌های اختراع‌های جزئی یا تغییرات کوچک محصولات موجود به‌عنوان مدل‌های کپی‌رایت و حقوق مرتبط، قابل حمایت هستند.

اسرار تجاری

اطلاعات سرّی تجاری ممکن است از حمایت طبق اسرار تجاری برخوردار شوند مادامی‌که:

  • برای سایر افرادی که با این نوع اطلاعات سرو کار دارند بطور کلی شناخته‌شده نباشد،
  • دارای ارزش تجاری است چون سری است،
  • مالک آن گام‌های معقولی برداشته باشد تا آن را سری نگه دارد (برای مثال محدود کردن دسترسی به این نوع اطلاعات بر اساس نیاز به دانستن و انعقاد موافقتنامه‌های سرّی بودن و عدم‌افشاء)
طرحهای صنعتی

حق انحصاری در خصوص ویژگی‌های تزئینی و زیبائی‌شناختی یک محصول را می‌توان از طریق حمایت از طرح‌های صنعتی به‌دست آورد که در برخی کشورها طرح‌های اختراعی نامیده می‌شوند.

علائم تجارتی

حمایت از علامت تجارتی برای نشان‌های متمایز‌کننده که صفت مشخصه دارند و برای تشخیص محصولات یک شرکت از محصولات سایر شرکتها به‌کار می‌روند، حق انحصاری به‌وجود می‌آورند.

کپی‌رایت و حقوق مرتبط

آثار ادبی و هنری اصیل با کپی‌رایت و حقوق مرتبط قابل حمایت هستند. حمایت تحت کپی‌رایت برای طیف گسترده‌ای از آثار، شامل برنامه‌های رایانه‌ای کاربرد دارد.

گونه‌های جدید گیاهی

در بسیاری از کشورها، پرورش‌دهنده گونه جدید گیاهی که الزامات جدید بودن، متمایز بودن، وحدت و ثبات را رعایت کرده باشد و دارای نام مناسب باشد می‌تواند تحت عنوان «حقوق پرورش‌دهندگان گیاه» مورد حمایت قرار بگیرد.

طرح چیدمان (یا توپوگرافی) مدارهای یکپارچه

ممکن است قادر باشید برای طرح چیدمان (یا توپوگرافی) اصیل یک مدار یکپارچه که در ریز‌تراشه‌ها و تراشه‌های نیمه‌رسانا به‌کار می‌روند حمایت لازم را کسب کنید. این نوع حمایت ممکن است محصول نهائی که طرح چیدمان در آن گنجانده شده‌است را نیز شامل شود.

وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ