مهاجرت تحصیلی | شرایط، هزینه ها و بهترین مقاصد در 2023

مهاجرت تحصیلی | شرایط، هزینه ها و بهترین مقاصد در 2023

مهاجرت تحصیلی | شرایط، هزینه ها و بهترین مقاصد در 2023

مهاجرت تحصیلی در سال 2023

امر مهاجرت از جمله مهاجرت تحصیلی که یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی به خصوص در میان قشر جوان‌تر است، به دلیل وجود تقاضاهای بسیار زیاد و همچنین ایجاد اشباع به خصوص از سوی کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، بسیار جنبه رقابتی پیدا کرده که این جنبه رقابتی اصلا به معنای غیرممکن شدن این امر نیست. اما نکته قابل توجه اینجاست که با وجود تقاضاهای بسیار زیاد و وجود اشباع مذکور، برخی کشورها در زمینه پذیرش تحصیلی از میان دانشجویان بین‌المللی مانند کانادا یا استرالیا و به ویژه کانادا نه تنها در این زمینه محدودیتی اعمال نکرده بلکه بنا به سیاست‌های پذیرش مهاجر برای بهبود اقتصاد و استحکام بیشتر بازار کار و همچنین جبران کمبود نیروی کار و یا تخصص‌های خاص مورد نیاز در آن‌ها، اخذ پذیرش تحصیلی را نسبت به گذشته برای دانشجویان بین‌المللی بیشتر و همچنین راحت‌تر نموده است. البته به واسطه همین نیاز به تخصص‌های خاص، کمبود نیروی کار و یا نیاز به تقویت اقتصاد و بازار کار که حتی پیشرفته‌ترین کشورهای جهان نیز در این زمینه‌ها دارای نیاز و تقاضا هستند، مطمئنا کشورهای محبوب دیگر برای مهاجرت تحصیلی مانند آلمان، انگلیس، آمریکا و… نیز در کنار 2 کشور مذکور فوق با اینکه دارای جنبه رقابتی بسیار بالا برای پذیرش دانشجو بوده، برای اخذ پذیرش تحصیلی بسیار مناسب بوده و متقاضی با دارا بودن یکسری صلاحیت‌های خوب و مناسب می‌تواند به آن کشورها مهاجرت تحصیلی کرده و حتی با راهنمایی از سوی متخصصین دارای شایستگی بالا در امر مهاجرت تحصیلی، این مسیر را بسیار راحت‌تر و بدون ریسک طی نماید. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل درباره مهاجرت تحصیلی صحبت نموده و همچنین پیرامون برخی از کشورهای محبوب برای مهاجرت تحصیلی و اشاره به شرایط هر کدام نیز مختصر بحثی داشته باشیم تا در انتخاب این مسیر راحت‌تر بتوانید عمل کنید.

مهاجرت تحصیلی با وجود کرونا

شیوع ویروس کرونا جنبه‌های مختلف زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داد و تغییرات عمده‌ای را در سبک زندگی انسان‌ها ایجاد کرد. یکی از مهم‌ترین پیامدهای این جریان محدودیت‌های رفت و آمد و سفر بود که صدور انواع ویزا و روش‌های مهاجرتی به تقریبا کلیه کشورها را به حالت تعلیق درآورد. یکی از گروه‌هایی که از چنین وضعیتی ضربه شدیدی خوردند، مهاجران، به ویژه دانشجویان بین‌المللی بودند. با شیوع ویروس کرونا از ابتدای سال 2020، محدودیت‌های مختلفی برای عبور و مرور در میان مرزها برقرار شد که همه کشورها از جمله کشورهای محبوب برای مهاجرت تحصیلی نظیر کانادا، استرالیا، آمریکا، آلمان و… نیز از آن‌ها مستثنی نبودند. در این بین، دانشجویان بین‌المللی که امکان ورود به مقصد خود و شرکت در کلاس‌ها را به صورت حضوری نداشتند، مجوز تحصیل (study permit) آنلاین دریافت کردند. به عبارت دیگر آن‌ها می‌توانستند از طریق لپ تاپ و یا کامپیوتر شخصی خود در خانه به صورت مجازی در کلاس‌های درسی دانشگاه کشور مقصد شرکت کنند.

اما در حال حاضر این بحران حداقل نسبت به آغازش یعنی ابتدای سال 2020 میلادی بهتر شده و در این راستا نیز محدودیت‌های سفر، صدور انواع ویزا از جمله ویزای دانشجویی و… رفع شده است و بنابراین محدودیت‌های تحصیل نیز رفع و شیوه‌ی آن از حالت آنلاین به حالت سابق یعنی به شکل حضوری مجددا تغییر شکل پیدا کرده است. حال آنکه همچنان همه جهان از جمله کشورهای محبوب برای مهاجرت تحصیلی همچنان تا حدودی با این همه‌گیری به علت به وجود آمدن جهش‌های جدید از این ویروس، سویه جدید اومیکرون، بالا رفتن مجدد آمار مبتلایان و… در حال دست و پنجه نرم کردن هستند، برخی قوانین حال ممکن است به شکل سراسری یا به صورت محدود به یک بخش (ایالت، شهر و…) درباره شیوه تحصیل (به صورت آنلاین یا حضوری) تغییر نماید و متاسفانه این قوانین در حد ماه به ماه و حتی هفته به هفته ممکن است دستخوش تغییر بشوند و پس در این راستا به متقاضیان مهاجرت تحصیلی توصیه می‌شود که در زمان اقدام و همچنین هنگام سفر به کشور مقصد بعد از صدور ویزای دانشجویی، از آخرین به روزرسانی‌ها در این راستا از همین صفحه یا منابع دیگر با خبر باشند. به ویژه آنکه در بهار سال 2023 با وجود بر چیده شدن تقریبا تمام و کمال کرونا، موج‌های جدیدی از این بیماری در بسیاری از کشورها مجددا آغاز شده است.

چرا مهاجرت تحصیلی بهتر از مهاجرت کاری است در سال 2023؟

حتما شما مخاطبانی که در حال مطالعه‌ی این مقاله هستید، به احتمال زیاد به دنبال مهاجرت از طریق تحصیل بوده و می‌خواهید در این باره اطلاعات تکمیلی را دریافت کرده و تصمیم نهایی بگیرید. اما در صورتی که در بین 2 روش تحصیلی یا کاری، اطمینان کامل برای انتخاب نداشته، ما در اینجا با ذکر چند مورد اساسی دلایل برتری مهاجرت تحصیلی را به کاری بیان کرده و باشد که به تصمیم قطعی‌تر افرادی که بر سر دوراهی قرار دارند، کمک نماید؛ چرا که بهترین و آسان‌ترین روش دستیابی به یک شغل و کار و به پشتوانه‌ی آن اخذ اقامت دائم و شهروندی کشور مقصد آن هم به راحتی و با سرعت بالاتر، روش مهاجرت تحصیلی است و در تکمیل و توضیح بیشتر این مبحث باید گفت:

 • صدور ویزای تحصیلی به ویژه برای اتباع کشورهای در حال توسعه از جمله ایران بسیار آسان‌تر از کاری است؛ دلیل آن هم بیشتر مربوط به سیاست‌های اقتصادی تقریبا همه‌ی مقاصد مهاجرتی محبوب دنیا است و عملا شما با ویزای تحصیلی، ارز قابل توجهی را به کشور مقصد وارد می‌نمایید. اگرچه که مهاجرت کاری نیز باعث کمک و قوت بخشیدن به اقتصاد آن کشور شده اما شخص نیروی کار ماهر بین‌المللی از اقتصاد کشور مقصد نیز پول دریافت خواهد نمود و پس منطقی است در این راستا افرادی دیگر دارای حق تقدم بیشتری باشند؛ مانند شهروندان یا فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های کشور مقصد.
 • هر کشور پیشرفته و مهاجرپذیر در مبحث صدور مجوز کاری که روندی قبل از صدور ویزای کار بوده، قوانین و مراحل و به زبان ساده مشقت‌های خودش را به همراه داشته و در هر یک از این کشورها عموما به سختی کارفرمایی پیدا می‌شود که از بین اولویت‌های برتری مانند شهروندان و یا فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های کشور مورد بحث را کنار گذاشته و برای یک فرد دیگر که شما باشید، بخواهد بدون شناخت دقیق و صرفا با ارائه یک سری مدارک بدیهی، تقدم به خرج دهد. چرا که در این حالت شخص متقاضی بدون داشتن تجربه زندگی در کشور مقصد و همچنین تفاوت بسیار زیاد و آشکار در سطح اعتبار مدرک تحصیلی ایران و کشورهای پیشرفته این مسیر سختی زیادی را متحمل خواهد شد. به زبان ساده، در روش مهاجرت کاری، “انتقال اعتبار” که منظور اعتبار مدرک تحصیلی، مهارت‌های تخصصی، سابقه کار و… بوده، سخت و گاها حتی غیر ممکن می‌باشد.
 • سیاست اکثر مقاصد محبوب شغلی (مانند آلمان، کانادا، آمریکا، استرالیا و…) در برابر صدور ویزای کاری برای کشورهای در حال توسعه و از جمله ایران بسیار سخت‌تر از قبل گردیده و این سختی در واقع شامل حال همه‌ی روش‌های مهاجرتی شده است اما ویزای تحصیلی همواره از این قضیه کماکان مستثنی بوده است؛ حتی برای کشورهایی که روابط سیاسی چندان خوبی با ایران ندارند و به عنوان واضح‌ترین مثال باید کشور آمریکا را گفت که حتی در دوره‌ای که سخت‌ترین سیاست مهاجرتی در قبال اجازه ورود ایرانیان، اتخاذ شده بود، پرونده‌های تحصیلی و اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها کماکان همانند سابق پیش برده می‌شد.مهاجرت تحصیلی | شرایط، هزینه ها و بهترین مقاصد در 2023
 • هر شخص متقاضی از طریق تحصیل در کشور مقصد و با اخذ مدرک تحصیلی از خود آن کشور و به دنباله‌ی آن بالاتر رفتن سطح علمی و تحصیلی، مسلما از اعتبار علمی و اعتبار بسیار بالاتری برای موقعیت‌های شغلی، فرصت استخدام، میزان حقوق، درآمد و مزایا، میزان رضایت شغلی و… بهره‌مند خواهد بود.
 • امتیاز دیگری که همراه روش تحصیلی بوده، تجربه حضور و زندگی در کشور مقصد است و اینطوری شخص از نظر تجربه‌ی حضور در جامعه و فرهنگ کشور مد نظر، تقویت بهتر مهارت زبان آن کشور و همچنین شیوه برقراری ارتباط با مردم و فرهنگ آن کشور و ده‌ها مورد و امتیاز مثبت دیگر،  پتانسیل رشد و پیشرفت بیشتر و سریع‌تری را خواهد داشت؛ به ویژه نسبت به روش مستقیم مهاجرت کاری که فرد با نهایت سردرگمی به یکباره وارد جامعه، فرهنگ، سیستم شغلی، اقتصادی و… جدید شده و به دنبال آن دچار شوک شده و چه بسا مدت زیادی را درگیر خو گرفتن با این دنیای جدید می‌شود.
 • در روش مهاجرت به کشور مد نظر از روش تحصیل، طی کردن پروسه و دستیابی به مجوز شغلی، اقامت دائم و در نهایت پاسپورت و شهروندی کشور مقصد مسیری بسیار هموارتر و ساده‌تری را پیش روی فرد خواهد گذاشت؛ حتی اگر این مسیر از نظر زمانی با روش مهاجرت کاری فرقی نداشته باشد اما حداقل راحت‌تر بودن آن عملا غیر قابل انکار خواهد بود.
  مزایای ویزای تحصیلی به ویزای کاری
  سهولت صدور ویزای تحصیلی به ویژه برای ایرانیان
  شرایط راحت‌تر اقدام روش تحصیلی نسبت به کاری (امکان اقدام از هر سن و مقطع)
  امکان انتقال اعتبار بهتر نسبت به روش کاری (اعتبار تحصیلی، شغلی و…)
  مسیر راحت‌تر برای اخذ مجوز کار کشور مقصد
  مسیر راحت‌تر برای اخذ اقامت دائم کشور مقصد
  فرصت‌های شغلی بیشتر و بهتر پس از پایان درس (به نسبت روش مستقیم)
  کسب تجربه زندگی به سبکی بهتر برای اقامت در مقصد
  امکان اشتغال دانشجویی و کسب تجربه کاری همزمان با تحصیل
  تجربه مهاجرت با توجه به رده سنی اطرافیان و فضای دانشجویی، جذاب‌تر است

  بهترین مقصد برای تحصیل در سال 2023 کدام است؟

  درباره‌ی این سوال نمی‌توان جواب قطعی داد و با در نظر گرفتن نه حتی همه‌ی معیارها بلکه حتی با در نظر گرفتن صرفا معیارهای اصلی، جواب این سوال نه تنها محدود به کشور یا کشورهایی خاصی نشده، بلکه انتخاب قاره‌ی مقصد نیز سخت خواهد شد. اما انتخاب از بین کشورهایی در یک قاره یا منطقه، باز راحت‌تر است. بنابراین با نام بردن یک یا چند کشور، بنا به سلیقه‌های فرهنگی، نژادی، سیاسی، اقلیمی، طرز فکر و نگرش هر فرد، توان مالی، توان علمی و دیگر معیارها، ممکن است نشود که برای هر فردی چندان به نتیجه خاصی رسید. اما باز بنا به تجربه‌ی چندین ساله‌ی موسسه ادب و با در نظر گرفتن نرخ رضایت مهاجران از مقصد خود، زندگی خود و از طرفی دیگر و مهمتر اینکه همچنان راه‌ برای رفتن به کشور مقصد باز و برای ایرانیان میسر باشد و مقصد مورد بحث همچنان همان کیفیت و در نتیجه تقاضای بالا را برای مهاجرت داشته باشد، بنابراین دو کشور کانادا و استرالیا به عنوان بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان دیده‌ شده‌اند.

  چرا که جدای از بحث تحصیل و نظام آموزشی بسیار قوی این 2 کشور که هم‌تراز با برترین معیارهای جهانی بوده، بحث و قضیه بعد از تحصیل برای کار، اقامت، شهروندی، حقوق و مزایای زندگی در کشور مقصد، احساس راحتی به ویژه از نظر غربت و مسائل مربوط به اختلاف‌های فرهنگی و نژادی، امکان رشد و پیشرفت بدون احساس تبعیض و همچنین وجود امنیت، آرامش، رفاه، پیشرفت و در یک کلام استانداردهای بسیار بالا برای زندگی بسیار مهم بوده که این 2 کشور در این موارد بسیار خوب عمل کرده و دارای کارنامه و سابقه درخشانی از نظر و دید مهاجران و ساکنین آن هستند و از بسیاری از رقبای خود مانند آمریکا، انگلیس، آمریکا و… در چند مورد و چه بسا در بسیاری از موارد ذکر شده هم حتی جلو زده‌اند.

  از طرف دیگر حتی اگر هم کشورهای بسیار با کیفیت برای زندگی، تحصیل و مهاجرت مانند آلمان و یک سری کشورهای اروپایی، آمریکا و… را هم بخواهیم بررسی کنیم، اول و آخر یک مزیت را به نسبت 2 کشور ذکر شده از دست داده‌اند و آن هم سهولت پذیرش ایرانیان به عنوان محصل، مهاجر، مقیم و شهروند می‌باشد. بنابراین با یک برایند گیری کلی و در نظر گرفتن همه موارد، پیشنهاد گروه ادب و همچنین بسیاری دیگر از افراد و موسسات با تجربه در این مسیر، 2 کشور کانادا و استرالیا در جواب این سوال می‌توانند به عنوان پاسخ خوبی در نظر گرفته شوند.

  در جدول زیر به معرفی برخی از مزایای تحصیل در کانادا و استرالیا اشاره خواهیم نمود:

  انگلیسی زبان بودن

  وجود جوامع چند فرهنگی و فرهنگ مهاجرپذیری

  اخذ اقامت دائم با 1 الی 2 سال کار پس از تحصیل

  وجود بهترین زیرساخت بازار کار و فرصت‌های شغلی عالی با درآمد بالا

  اخذ پذیرش و صدور ویزای دانشجویی با انعطاف پذیری بالا

  پایین‌تر بودن هزینه تحصیل و زندگی به نسبت رقبای خود مانند آمریکا یا انگلیس

  حضور شهرهای دانشجویی برتر با رتبه‌های تک رقمی یا زیر 20 در این 2 کشور

  داشتن یکی از قوی ترین سیستم‌های آموزشی و دانشگاهی جهان در خود

  مزایای مهاجرت تحصیلی

  .بهره‌مندی از آموزش عالی و اخذ مدرک با اعتبار بسیار بالا

  کسب یک آموزش در سطح بسیار عالی مطابق با اصلی‌ترین معیارها و استانداردهای سنجش جهانی و در نتیجه دستیابی به یک مدرک تحصیلی بسیار دارای اعتبار و با ارزش در هر کجای دنیا، یکی از مهترین و اصلی‌ترین دلایلی است که افراد اقدام به مهاجرت تحصیلی می‌کنند. در این راستا عموماً افراد جوان‌تر و معمولا با حدود سن بین 18 تا 33 سال، تحصیلات خارج از کشور را در زمینه‌، شکل، بستر و حالتی تجربه و دنبال می‌کنند که در کشورشان در دسترس نبوده و یا اگر حتی اوضاع نظام آموزشی کشور مبداء خود هم خوب باشد، دانشگاه‌هایی خارج از کشور و مقاصد مد نظر متقاضی، ارائه پیشرفته‌تر و یا مدرک معتبرتری را نسبت به کشور خودشان ارائه می‌دهند. شما به عنوان متقاضی مهاجرت از طریق تحصیل در هر مقطعی که در خارج از کشور به خصوص در کشورهایی مانند کانادا و استرالیا ادامه تحصیل دهید، شرایطی برایتان مهیا خواهد شد که بتوانید اقامت دائم و بعد شهروندی خود را در کشور مقصد به طور نامحدود بدست آورید. همچنین از دیگر مزایای بسیار قابل توجه در مهاجرت تحصیلی این بوده که این روش فرد را قادر می‌سازد تا علاوه بر اخذ مدرک بین‌المللی و معتبر، مهارت زبانی خود را نیز تقویت نماید و در واقع به یک زبان زنده‌ی دیگر در دنیا مسلط گردد و همچنین زندگی در محیط جدید را تجربه کرده و با اقلیم و فرهنگ‌های مختلف آشنا گردد.

  2.موقعیت‌های شغلی بهتر به همراه حقوق و مزایای بهتر

  یکی از اهداف درصد قابل توجهی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی، این است که پس از پایان دوره تحصیلی‌شان در کشور مقصد، مجوز کار اخذ نموده و با ورود به دنیای اشتغال از یک تجربه کاری و زندگی متفاوت و همچنین میزان حقوق و مزایای بالاتر در زمینه شغلی خود بهره‌مند گردند. حال برخی به دنبال اخذ ویزای کار موقت و اقامت برای مدتی بیشتر  در کشور مقصد بوده تا به زندگی بهتر و بهره‌مندی از حقوق و مزایای بیشتر شغلی و در یک کلام کیفیت بالاتر زندگی در همه زمینه دست یابند و برخی دیگر به دنبال مجوز دائمی برای اقامت و شروع زندگی جدیدشان در کشور مقصد هستند. همچنین هر شخص با اخذ ویزای تحصیلی و داشتنstudy permit  یا همان مجوز تحصیل در اکثر کشورهای محبوب به عنوان مقصد تحصیلی، امکان فعالیت شغلی و کار دانشجویی به صورت پاره وقت را خواهد داشت. برای مثال در کشور کانادا، استرالیا (و تقریبا بیشتر کشورها) هر دانشجو در هفته تا سقف 20 ساعت انجام کار دانشجویی را مجاز خواهد بود که همین شغل دانشجویی نه تنها کمک خرج زندگی دانشجو در کشور مقصد برای تحصیل خواهد بود، بلکه در حین تحصیل در کنار آن تجربه شغلی را هم بدست آورده که قطعا برای وی سودمند خواهد بود؛ مخصوصا اگر فرد متقاضی قصد اخذ مجوز کاری پس از پایان تحصیل در آن کشور را داشته باشد.

  3. اخذ اقامت و شهروندی آن هم در مسیری آسانتر

  طبق آمارهای رسمی و موجود، درصد و قشر کثیری از دانشجویانی که به قصد تحصیل به کشوری پیشرفته‌تر و به ویژه مقاصد محبوب تحصیلی مانند کانادا، استرالیا، آمریکا، انگلیس، آلمان و… می‌روند، به قصد اخذ اقامت و ماندن در کشور مقصد برای همیشه در این مسیر قدم بر می‌دارند. برای مثال مطابق با آخرین آمار اعلام شده در سال جاری میلادی از سوی دولت استرالیا، 75 درصد از دانشجویان هندی تباری که به این کشور برای تحصیل آمده، برای اقامت دائم درخواست داده‌ و در این کشور ماندنی شده‌اند. همواره توصیه بسیاری از افراد متخصص در امر مهاجرت و از جمله توصیه گروه مهاجرتی ادب، مهاجرت تحصیلی بهترین پل برای اخذ اقامت دائم کشور مقصد می‌باشد. در این راستا روند کلی کار بدین صورت بوده که شخص فارغ‌التحصیل تقاضای مجوز کار داده و پس از موافقت با درخواست وی، ویزای کاری موقت و البته قابل تمدید دریافت خواهد نمود و سپس با گذشت مدتی کار، پرداخت مالیات و عدم ایجاد مشکلی به خصوص مشکل قانونی برای خود، می‌تواند برای اقامت دائم و شهروندی کشور مقصد درخواست دهد. منطق آسانتر بودن اخذ اقامت دائم برای این دسته افراد این بوده که اول آنکه در این کشورهای محبوب و برتر برای مهاجرت تحصیلی، مدرک تحصیلی اخذ شده از یکی از دانشگاه‌های خود این کشورها برایشان معتبرتر بوده و دوم آنکه افراد در حین تحصیل در این کشورها هم سطح مدرک تحصیلی و میزان تخصص و دانش‌ آن‌ها بالاتر رفته و هم تجربه زندگی در کشور مقصد را بدست آورده‌اند و بنابراین این افراد بهترین کاندیدها برای جذب به بازار کار و همچنین بهره‌مندی از اقامت دائم و شهروندی آن کشور هستند.

  مهاجرت تحصیلی زیر 18 سالگی

  بهترین زمان مهاجرت تحصیلی بستگی به سن فرد و قوانین کشوری که برای مهاجرت انتخاب کرده است، دارد. متقاضیان از سنین 3 تا 18 سال می‌توانند برای تحصیل در مدارس در مقاطع دبستان و دبیرستان اقدام کنند. هرچه سن فرد پایین‌تر باشد می‌تواند راحت‌تر مهاجرت نموده و مشغول تحصیل در کشور مد نظر خود شود. همچنین افراد زیر 18 سال یکی از والدین خود را به عنوان همراه و حامی در کشور مقصد می‌توانند همراه خود داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که برای اکثر کشورها تنها به یک نفر از والدین دانش‌آموز ویزای گاردین یا ویزای همراه تعلق می‌گیرد و والد دیگر می‌تواند نوع دیگری از ویزاها مانند ویزای کاری یا تحصیلی را اخذ کند و به خانواده خود ملحق شود.

  برای متقاضیان زیر 18 سال معمولا تحصیل در اغلب کشورهای مطرح انگلیسی زبان در زمینه تحصیلی مانند استرالیا یا انگلستان، الزامی برای داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر وجود ندارد. در دوران دبستان بهترین سن برای مهاجرت تحصیلی 6 تا 8 سالگی است و برای دوران دبیرستان بازه سنی 14 تا 18 سال بسیار ایده آل هستند. این بازه‌های سنی عمومی هستند و برای تصمیم گیری دقیق‌تر، بهتر است به قوانین کشور مد نظر برای مهاجرت تحصیلی در سنین زیر 18 سال مراجعه کنید.

  اما پیشنهاد ما این است که شخص برای تحصیل در دوره‌های آکادمی و مخصوصا در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا اقدام به مهاجرت تحصیلی نماید. چرا که اول اینکه دوران تحصیل در دوره کارشناسی طولانی‌تر است و ممکن است این مدت طولانی تنهایی و دور بودن از خانواده باعث آزردگی خاطر دانشجو شود. ثانیا هزینه تحصیل در دوران کارشناسی بیشتر از هزینه تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا است. همچنین فرصت‌های شغلی بیشتری برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. در آخر نیز باید گفت که در اغلب کشورها و همچنین دانشگاه‌ها اسکالرشیپ‌ها و فاندهای بیشتری برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نسبت به مقطع کارشناسی ارائه می‌شود.

  مهاجرت تحصیلی زیر 18 سالگی
  معایبمزایا
  سختی پذیرش نسبت به دانشگاهمهاجرت از سن کمتر و رشد سریع‌تر در جامعه
  وابستگی مالی و عاطفی بیشترعدم نیاز به مدرک زبان جزء برای سال (ها) آخر
  سردرگمی در دنیایی جدید در سن کمترقبول کردن آیلتس جنرال در اکثر مواقع
  امکان همراهی تنها یکی از والدینآسان‌تر بودن دروس تحصیلی
  طولانی شدن پروسه اخذ اقامت به نسبت مقطع دانشگاهعدم نیاز به ارائه مدرک زبان برای دانشگاه در صورت حداقل 3 سال تحصیل

  شرایط عمومی لازم برای مهاجرت تحصیلی

  • برای مهاجرت تحصیلی در مقاطع دبیرستان و دبستان از 5 الی 6 سالگی تا قبل از 18 سالگی فرصت خواهید داشت. معمولا هزینه تحصیل فرزندان در مدارس حتی دولتی، در صورت عدم داشتن شهروندی والدین، رایگان نخواهد بود.
  • همچنین در مقاطع مذکور یا والدین شما باید مقیم دائم و یا شهروند کشور مقصد باشند، یا ویزای موقت یکی از آن‌ها اجازه تحصیل فرزند زیر 18 سال در آن کشور را بدهد و یا اینکه والدین از ایران برای فرزند خود اقدام کرده و سپس به عنوان همراه با فرزند زیر 18 سال رفته و یا در صورت عدم همراهی، فرزند خود را در مدرسه شبانه‌روزی ثبت نام کنند.
  • متقاضی باید برای تحصیل در هر رشته و مقطع تحصیلی، تمکن مالی لازم برای تحصیل در کشور مقصد را داشته باشد که میزان تمکن مالی شخص باید کفاف دادن دارایی وی به میزان شهریه تحصیلی سالانه موسسه آموزشی مد نظر به علاوه هزینه زندگی 1 سال دانشجو (عموما شامل محل اقامت، خورد و خوراک، لوازم، کتب و وسایل تحصیلی و… ) را اثبات نماید. با توجه به اختلاف بسیار زیادی بین شهریه‌های تحصیلی بین کشورهای برتر در زمینه آموزشی و همچنین هزینه زندگی در هر کشور در این راستا حتی نمی‌توان یک عدد حدودی را بیان نمود و این هزینه هنگام اپلای برای دانشگاه و کشور مورد نظر، مشخص خواهد شد.
  • برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی یا در کالج‌های خارج از کشور، در مقطع کارشناسی ارائه مدرک دیپلم کامل 12 ساله معتبر به همراه ریزنمرات ضروری است و برای تحصیل در مقاطع بالاتر، ارائه مدرک دانشگاهی مقطع ماقبل همراه با ریزنمرات از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر ضروری است. ارائه مدرک برای هر مقطع تحصیلی باید به صورت ترجمه شده به زبان کشور مقصد باشد. مهمتر از همه‌ی این موارد، معدل و ریزنمرات مدرک تحصیلی متقاضی باید خوب و مورد قبول در دانشگاه یا موسسه آموزشی مقصد در کشور مد نظر باشد.
  • معدل پیشنهادی برای پذیرش در مقطع کارشناسی حداقل 14 الی 15 بوده که این شرط معدل برای مقطع ارشد و دکتری به حداقل 15 و 16 می‌رسد. البته باز جزئیات این موارد به کشور مقصد، دانشگاه و رشته‌ی انتخابی بستگی دارد.
  • متقاضی برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی در خارج از کشور، ملزم به ارائه مدرک اثبات مهارت زبان آن کشور یا مهارت زبان انگلیسی (در صورتی که در کشوری غیر انگلیسی زبان، دوره انگلیسی برداشته یا کشور مقصد، انگلیسی زبان باشد) خواهید بود. همچنین نمره مدرک زبان متقاضی باید مورد قبول باشد که معمولا برای مثال برای ارائه مدرک زبان انگلیسی، برای اکثر کشورهای مطرح در زمینه مهاجرت تحصیلی داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 و گاها 6 ملاک است. بررسی دقیق‌تر این مورد نیز باز به کشور مقصد، دانشگاه و رشته انتخابی بستگی دارد. حتی برخی کشورهای آیلتس 5.5 را هم قبول می‌کنند و برخی دیگر با این نمره پذیرش مشروط می‌دهند.
  • همچنین سن ورود به مقطع دانشگاه حداقل 18 سال بوده و حداکثر مهلت اخذ پذیرش تحصیلی، معمولا به طور متوسط سن 35 نهایت تا 40 سال است (برای اکثر کشورهای پیشرفته در زمینه تحصیل و نظام آموزشی) اما برخی کشورها نیز محدودیتی ندارد. همچنین باز هم به صورت حدودی، آخرین فرصت برای ثبت نام دوره کارشناسی 23 سال، آخرین فرصت برای کارشناسی ارشد معمولا 27 تا 30 سال و آخرین فرصت شروع مقطع دکتری معمولا حداکثر 35 تا 37 سال است.
  • متقاضی برای ادامه تحصیل در هر مقطع تحصیلی نباید گپ تحصیلی (فاصله بین 2 مقطع تحصیلی) داشته باشد و اگر هم گپ تحصیلی وجود دارد، قابل توجیه باشد. یکسری موارد مانند سابقه کار، خدمت سربازی (برای آقایان)، فرصت برای آموزش زبان، صدمه حاد فیزیکی که مخل ادامه تحصیل گردد (با ارائه گواهی)، فوت بستگان درجه یک، ازدواج/طلاق/تولد فرزند و… از جمله چند مثال‌ و مواردی عام‌تر برای توجیه گپ تحصیلی هستند.
  • آنچه که بدیهی است به احتمال زیاد به غیر از موارد فوق، چندی مدارک ضروری و بدیهی دیگر از فرد متقاضی خواسته خواهد شد؛ از جمله ترجمه کلیه مدارک هویتی، ارائه گواهی سوء سابقه و… همچنین برای مقاطع ارشد و دکتری مدارک بیشتری مانند توصیه نامه، ارائه مدارک سابقه کار، ارائه مقالات چاپی، پروژه‌ها و… نیز از متقاضی خواسته می‌شود.
وبلاگ
ترندهای جدید چیست؟

پست های وبلاگ